Víte, že...

... věž byla předlohou mnoha imitací? Jako vzor posloužila například i Petřínské rozhledně.

Historie

Historické fotografie Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se konala v roce 1889 v Paříži. Soutěže o národní dominantu této výstavy se v květnu 1886 zůčastnilo na 107 projektů, mezi nimi byl i návrh kovové věže o výšce atakující hranici 300 metrů od firma Gustave Eiffela.
První skicy této věže vypracovali Maurice Koechlin a Emile Nouguier, do (téměř) dnešní podoby jej pak dovedl architekt Stephen Sauvestre.
Eiffel tuto soutěž vyhrál a tak stavbě této dominanty Paříže nestálo nic v cestě...

Historické fotografie Se samotnou stavbou se započalo 28. ledna 1887, přičemž s montáží kovových dílců se začalo 1. července 1887. I přes stávky v roce 1888 stavba úspěšně pokračovala, a v březnu 1889 byla věž dokončena.
Stavba však nakonec stála o 1,5 milionu franků víc (původní rozpočet byl cca 6,5 mil. franků) a její výstavba trvala dvakrát déle než bylo plánováno v dohodě z ledna 1887.
Ihned po otevření výstavy však Eiffelova věž zaznamenala mimořádný úspěch u návštěvníků, a již první týden po otevření na ni vystoupalo na 28 922 lidí. Historické fotografie

Věž měla původně stát jen 20 let - do roku 1909. Nicméně kvůli svému mimořádnému významu (meteorologická stanice a později i televizní a rozhlasový vysílač) byla zachována až do dnešních dní.

Anketa:


Náhodný obrázek:

Fotogalerie